Dom Lukáš 17

Dom Lukáš 17 bol navrhnutý ako minimálne bývanie pre menšie či menej náročné rodiny, s dôrazom na nízku obstarávaciu cenu i prevádzkové náklady. Z týchto dôvodov bol zvolený základný tvar pôdorysu domu, bez zbytočných členení fasády a komplikácií.

Dom Lukáš 17 Dom Lukáš 17

Do obdĺžnika s rozmermi 7,2 x 12,2 metra bola rozvrhnutá čo najefektívnejším spôsobom dispozícia 4 + KK, ktorú je možné pár drobnými úpravami premeniť na 3 + KK s väčšími izbami. Celá dispozícia je značne presvetlená veľkými francúzskymi oknami, ktoré zaručujú silné prepojenie interiéru so záhradou. Interiér je práve vďaka tomuto opticky väčší a príjemnejší.

Dom Lukáš 17

Aj keď sa jedná o malý dom, bolo veľmi dôležité zachovať správne rozdelenie dispozície do jednotlivých častí. Na západnej strane domu sa nachádza časť s kúpeľňou a detskými izbami, ktorú je možné oddeliť od spoločenskej zóny domu napríklad v prípade návštevy.

Dom Lukáš 17

Ústrednou miestnosťou domu je obývacia izba s jedálňou a kuchyňou. Táto miestnosť je v dispozícii využitá aj ako komunikačný uzol, cez ktorý sa dostaneme do všetkých ostatných častí domu. Výsledkom tohto je prirodzené stretávanie rodiny počas dňa práve v tejto miestnosti a zároveň maximálne využitie priestoru, ktorý nemusí byť zabraný chodbou. Spálňa rodičov sa nachádza v severovýchodnom rohu domu. Spálňa bola umiestnená zámerne čo najďalej od detských izieb, aby vzniklo čo najväčšie súkromie pre rodičov a pokoj pri spánku. Dvere medzi spálňou a obývacou izbou sú navrhnuté ako protihlukové, a tak nehrozí rušenie televíziou z obývacej izby, keď si budú chcieť rodičia ráno cez víkend pospať.

Dom Lukáš má navyše príjemnú terasu krytú bielym orámovaním, ktorá zároveň zabezpečuje tienenie okien počas horúcich letných dní. Do tohto bieleho rámu je zakomponovaný aj praktický záhradný domček, ktorý tak vytvára neoddeliteľnú súčasť domu.

chcem viac informácií
o tomto dome

Aktualizované: 22.6.2017 späť

http://nove-domy-leto-2017.ekonomickebyvanie.sk/dom-lukas-17.htm
Tento článok je súčasťou pravidelného bulletinu spoločnosti Ekonomické stavby, ktorý vydávame v spolupráci s odborníkmi. Ak sa vám článok páčil a chceli by ste pravidelne dostávať informácie formou bulletinu, zaregistrujte sa k odberu tu.